Class Kavramı

18.7.2010 18:50:00 Posted by Kenan KayaOkunma Sayısı: 5502

Class Kavramı

Asp.Net ile class kavramını bir miktar ele alacağız. Class'lar projelerimizde çok fazla kod yazmaktan bizi kurtaracaktır. Profesyonel her projede Class'lar kendini gösterir. Css bilenler için Class mantığı pekte yabancı gelmez. Çünkü web sitelerinizde oluşturduğunuz genellikle style.css adlı dosyanızı projenizin her sayfasında kullanabilirsiniz. Class'lar da aynı mantıkla çalış. Projenize bir Class dosyası ekleyerek içine veritabanı işlemleri ile alakalı kodlar yazıp bunu projenizin her sayfasında gerektiği şekilde kullanabilirsiniz. Bu sayede tekrar tekrar kod yazmak gerekmez. Ben bunu bir örnekle açıklamaya çalışacağım...

Bir Asp.Net web projesi açıyoruz. Projemize Class dosyalarının bulunacağı App_Code klasörünü ekliyoruz. Bu klasöre sağ tıklayıp bir class dosyası oluşturuyoruz. Ben bu class dosyasına DatabaseProvider ismini veriyorum. 
 

Şimdi DatabaseProvider.cs dosyamın içine gerekli veritabanı işlemlerini tanımlıyorum:

Şimdi ise Default.aspx sayfamda yazmış olduğumuz kodları çağırıyoruz;

Bu şekilde proje içerisindeki bütün sayfalarda class dosyası içerisine yazığımız kodları kullanabiliriz. Bu sayede satırlarca kod yazmak yerine tek bir satır kodla işimizi halletmemiz mümkün olabilir. 


ETİKETLER: Class Kavramı, Asp.Net ile class kavramı, Class yapısı,

Yorumlar

Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yazan sen ol.