C# ile Metod Kavramı

14.2.2010 01:11:00 Posted by Kenan KayaOkunma Sayısı: 6809

 

C# ile Metod Kavramı

 

Yazdığımız programlarda bazı kod bloglarını birkaç kez kullanmamız gerekebilir. Aynı kodu tekrar tekrar yazmaktansa bir kere yazıp metod haline getirirsek, metodun ismini gereken yerlerde çağırıp kullanabiliriz. Bu hem projemizin düzenini sağlar hem de fazla kod yazmamızı engellemiş olur.

 

private void btnTemizle_Click(object sender, EventArgs e)

{

 //butona bastığında textleri temizleyecek

 Temizle();

}

 //textbox ları temizlemesi için yazdığım metod

private void Temizle()

{

textBox1.Text = "";

textBox2.Text = "";

}

 

Aslında böyle bir metoda ihtiyacımız yoktu. Zaten Clear() isminde bir metodumuz C# dilimizde mevcut.  Örneğimizin açıklayıcı olması için ben bu şekilde bir metod oluşturdum. Bu metodumuza "Temizle" ismini verdik ve gerektiği sürece bu isimle çağırarak kullanabiliriz.

 

Metodlar kendi aralarında ayrılmaktadırlar. Bizim yukarıdaki örneğimiz "geriye değer döndürmeyen" bir metod tipidir. Şimdi ise "geriye değer döndüren" metodları inceleyelim:

 

İnt KareAl(int sayi)

{

İnt sonuc;

sonuc =sayi*sayi;

return sonuc;

}

 

Yukarıdaki örneğimiz geriye değer döndüren bir metoddur.Geriye değer döndürebilmesi için return ifadesini kullanmamız gerekir.


ETİKETLER: C# ile metodlar, metod nedir, metodlar, metod kavramı, metod oluşturma,

Yorumlar

emre(Feb 17 2010 11:03PM)

siten çok güzel olmuş kenanım çalışmalaraında başarılar dilerim. Umarım daha yeni programlar hakkında bilgiler eklersin gercekten güzel olmuş kardeşim hayırlı olsun...

misafir (19.07.2011 / 11:04)

sağol... şu void i hep merak eder uzun zamandır anlayamıyordum. sayende anlamış olduk. onlarca site var sözde açıklamış ama emin ol kendileri de anlamamışlar.