Validation Kontrolleri

2.2.2010 19:49:00 Posted by Kenan KayaOkunma Sayısı: 5878

 

Validation Kontrolleri 

Validation kontrolleri web formlarında girilen verileri kontrol ederek yanlışlıkları kullanıcıya bildirir. Client taraflı olarak sunucuya gitmeden çalışır.
 
 
RequiredFieldValidator:
Bu kontrol, genellikle üyelik işlemleri ve yorum yazma gibi işlemlerde bağlı olduğu kontrolün boş geçilmesini engeller.
 
RangeValidator:
Denetleyeceği kontrolün belli bir değer aralığında olup olmadığını kontrol eder.Bu kontrolün
MinimumValue ve MaximumValue özelliklerine atanan değere göre kontrol yapar. Genellikle yaş kısıtlamaları için kullanılır.
 
RegularExpressionValidator:
Genellikle text'e girilen verinin e-mail formatında olup olmadığını kontrol eder. Eğer e-mail formata uygun değilse kullanıcıdan bunu düzeltmesini ister. Bunun için RegularExpressionValidator' ün "ValidationExpression" özelliği "Internet e-mail adress" olarak belirlenmelidir.
 
CompareValidator:
İki kontrol arasında eşleştirme yapar . Genellikle şifre doğrulama işlemleri için kullanılır. İki şifrenin birbiriyle aynı olup olmadığına bakar.Kontrol işlemi yapılacak olan textboxların tanımı CompareValidator 'ün özellik kısmında belirtilmedir. Eşleşmeyi de verilen textbox arasında yapar.
Ayrıca kontrolün değerinin belirli bir veri tipinde olup olmadığını da denetleyebiliriz.
 
CustomValidator:
Yukarıdaki diğer kontroller yetersiz kaldığında bu kontrol programcı tarafından programlanabilir.
 
Aşağıda Validation Kontrollerinin bulunduğu bir örneği inceleyebiliriz:
Butona bastığımız zaman veriler sunucuya gitmeden validation kontrolleri tarafından incelenir ve hata varsa uyarıda bulunur.
 
Unutmayalım ki, bu kontrollerin Properties kısmı özenle incelenmelidir. Bu kısımda validation kontrollerinin kontrol edeceği nesneler(texboxlar), validation kontrollerinin ControlToValidate özelliğine tanımlanmalıdır. Girilen kayıtları işleyen bir buton ise, butonun ValidationGroup özelliğine bir grup ismi tanımlarnır ve bu ismi diğer Validation kontrollerinin de ValidationGroup özelliğine tanımlanarak, buton ile validation kotrollerinin arasında bir  bağ oluşmasını sağlar.
 
 


ETİKETLER: Validation Kontrolleri, Asp.Net Validation kontrolleri,

Yorumlar

Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yazan sen ol.