Asp.Net ile Performans

1.2.2010 09:24:00 Posted by Kenan KayaOkunma Sayısı: 5161

 

Asp.Net ile Performans Arttırmanın Yolları

Derleme işlemini kapatalım

Web sayfalarımızın her yenilenişinde ve çalışmasında Debug işlemi gerçekleşir. Yani hata ayıklar, kodu derler. Bu bize aslında sayfalarımızdaki kodlarımızda hatalar varsa bunların yerini tespit etme konusunda büyük yardım sağlar. Uygulamamızı web ortamına atarken web config dosyamızda yapacağımız bir değişiklikle hata ayıklamayı kapatabiliriz. Bu da bize büyük ölçüde performans sağlar.

 

<compilation debug="false">

 

 

Stored Procedure kulllanmak

Stored Procedure'ler hem performans hem de güvenlik açısında büyük öneme sahiptir. Uygulamamızda veritabanı bağlantısı esnasında sql sorgumuz her defasında derlenir . Saklı yordamlar olarak ifade edilen stored procedure'ler veritabanında derlenmiş olarak tutuldukları için, uygulamamız çalıştığında derleme işlemi yapmayarak büyük ölçüde performans sağlayacaktır.

 

 (!IsPostBack) yaparak gereksiz postback işlemlerini önlemek

Sayfalarımız yenilendiğinde veriler tekrar tekrar gidip gelmesin diye; 

        protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
        {
            if (!IsPostBack)
            {
                       İşlemler..;
            }
        }

 

Asp.Net ile performans konusuna bilgim dahilinde değinmeye çalıştım. İleriki zamanlarlarda yeni bilgilerimi sizlerle tekrar paylaşacağım.

 


ETİKETLER: Asp.Net ile Performans Arttırmanın Yolları, asp.Net ile performans, web config performans ayarı, ispostback, ,

Yorumlar

Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yazan sen ol.