Web Config ile Connection String

9.2.2010 00:45:00 Posted by Kenan KayaOkunma Sayısı: 6193

 

Web Config ile Connection String

Ado.net ile veritabanına bağlanırken kullandığımız Connection nesnesini web.config sayfasının içeriğinde tanımlayarak projemizde global olarak kullanırız. Bir connection nesnesini sadece aspx.cs sayfasında global olarak tanımlayıp ta kullansaydık eğer her sayfa yenilenişinde o nesne(connection) yeniden oluşacağı için global olmasının bir anlamı da olmayacaktı. İşte bu yüzden web.config bu konuda işimizi kolaylaştırmaktadır. Bir web uygulaması için oluşturduğumuz css sayfasını düşünün ve bu css sayfasının içeriğini uygulamamızın her yerinde çağırdığımız gibi connection nesnesini de çağıracağız .
 
 
 Name kısmına istediğimiz ismi verebiliriz ve sayfalarımızda da bu isim ile çağırırız.
 
 <connectionStrings>
    <add name="northwind" connectionString="Server=localhost;Database=Northwind;Integrated Security=true;"/>
 </connectionStrings>

Default.aspx.cs sayfamız buradan bu şekilde bağlantımızı çağırıyoruz.Uygulamamızda her sayfadan bu şekilde ihtiyaç duydukça çağırabiliriz.

 

SqlConnection conn = new  SqlConnection (ConfigurationManager.ConnectionStrings ["northwind"].ConnectionString);  //web config den connection string i aldık.  

 

Uygulamamızı web ortamına atacaksak mutlaka ConnectionString'i web config içerisinde tanımlamalıyız. Yoksa uygulamamızın her sayfasında veritabanı bağlantısı için şifre parola gibi tanımlamaları tek tek girmemiz gerekir.

 


ETİKETLER: Web Config ile Connection String, Web Config ile Veritabanı Bağlantısı, connection string,

Yorumlar

Emre Şenel(Feb 5 2010 3:32PM)

teşekkürler