Dhtml Nedir?

10.2.2010 01:04:00 Posted by Kenan KayaOkunma Sayısı: 5715

DHTML Nedir?

DHTML(Dynamic Hyper Text Markup Language) iki büyük tarayıcı üreticisi olan Microsoft ve Netscapein versiyon 4 tarayıcıları ile bizleri tanıştırdıkları ve daha sonraki sürümlerinde de destekledikleri ve World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) tarafından artık bir web standartı olarak kabul gören teknolojiye verilen isimdir.

Çoğu kişinin ismine bakarak HTMLin bir alternatifi olduğunu sanmasının aksine DHTML aslında soyut bir kavramdan başka bir şey değildir! Yani kendi içinde bütünlüğü ve kuralları olan HTML gibi bir kodlama (mark-up) dili ya da JavaScript gibi bir program dili değildir. Tamamen farklı kullanıcı-tarafı teknolojileri olan HTML, CSS ve JavaScriptin belirli bir anlamda ve birbirleriyle dayanışma içerisinde kullanıldığı bir yöntemden başka bir şey değildir. Dolayısı ile DHTML teknolojisi diye hitap edilen sanal kavram aslında DHTML metodunun kullandığı HTML, CSS ve JavaScript teknolojilerinin bütününe verilen addır. Bu teknolojilerin her biri farklı bir amaç doğrultusunda geliştirilmiş ve birbirinden farklı konularda güçleri olan web standartlarıdırlar. DHTML ile yapmaya çalıştığımız iş ise bu teknolojilerin her birini özgün bir şekilde birbirleriyle etkileşim içerisinde kullanarak, web sayfaları üzerinde, bu teknolojilerin sahip oldukları güçlerin bileşkesinden dahi daha büyük bir kontrol gücü oluşturmaktır.

DHTML nedir?
# Belirli teknolojilerin birbirleriyle dayanışma içinde kullanıldığı bir yöntemdir.
# Geleneksel HTML sayfalarına görsel ve işlevsel açıdan zenginlik katan bir metoddur. Bizzat normal HTML sayfalarına eklenirler.
# Kullanıcı-tarafı teknolojilerini (HTML, CSS ve JavaScript) kullanır.
# Tarayıcı-özgün çalışır.
# Henüz yeni web standartı olmuş bir teknolojidir.
# Bedavadır.

Not: Bu kaynak alıntıdır.


ETİKETLER: Dhtml Nedir, DHTML, w3c, Dynamic Hyper Text Markup Language,

Yorumlar

Mustafa(Jan 30 2010 12:48AM)

Dhtml w3c standartlarının oluşturmuş olduğu bir kavramda diyebiliriz.

Ali AKYILDIRIM(Feb 9 2010 10:20AM)

Kenan eline sağlık.. Ufak bir hatırlatmayı burada belirtmek yerinde olacaktır sanırım; DHTML - Dynamic Hyper Text Markup Language Yani Dinamik HTML ;)